2024. november 5.
Meghívó
2024. november 15-én, pénteken 17:00 órakor
felolvasó ülésére, amelynek programja
Pánczél Szilamér Péter:
Régészeti kutatások a szkipetárok földjén
és
Mihálykó Ágnes:
Keresztény liturgia a negyedik századi Egyiptomban
című előadásai.
ELTE BTK A épület, Kari Tanácsterem (A 039)
Budapest, VIII. ker. Múzeum körút 4/A, magasföldszint
Az előadások témája:
Régészeti kutatások a szkipetárok földjén
A 20. század elején két erdélyi kutató, Báró Nopcsa Ferenc albanológus és Buday Árpád régész neve fémjelezte az albániai kutatásokat. Munkásságuk révén hozzájárultak az alig ismert nyugat-balkáni régió régészeti és történelmi örökségének feltárásához.
Egy német-albán régészeti együttműködés keretében 2007 óta rendszeresen végzünk régészeti feltárásokat az illíriai Apollóniában és annak hátországában, ezen együttműködés 2023 óta a marosvásárhelyi székhelyű Maros Megyei Múzeummal bővült. A jelenleg zajló kutatásaink Apollónia klasszikus kori kikötőszentélyének feltárására és a hátországban beazonosított archaikus korban alapított empórion alaposabb megismerésére koncentrálnak.
Mihálykó Ágnes:
Keresztény liturgia a negyedik századi Egyiptomban
A Kr. u. 4. század kulcsfontosságú változások kora a kereszténység történetében. Ekkor vált az egyház üldözöttből támogatott vallássá, és a század során a népesség nagy része is a kereszténység felé fordult. A liturgiatörténetben közhelynek számít, hogy ez a léptékváltás mekkora hatással volt a liturgiára: a nagyobb térbe kerülő szertartások ünnepélyesebbek, formálisabbak lettek, valamint a sok eltérő helyi liturgia hasonulni kezdett egymáshoz. Az egyházi vezetők maguk is egyre nagyobb hangsúlyt fektettek a szertartások szabályozására, és az e célból írott kánoni gyűjteményekből és imakönyvekből egyre többet tudhatunk meg a rítusok rendjéről. A forrásanyag normatív jellege ugyanakkor bélyeget nyom a tudásunkra, és az ezekből nyerhető információt csak ritkán lehet korrigálni. A 4-5. századi Egyiptom különleges kivétel, itt ugyanis a szép számú normatív forrást a papiruszok, valamint régészeti források segítségével legalább részben korrigálni tudjuk. Milyen szertartásaik és imáik, himnuszaik voltak a negyedik századi egyiptomi keresztényeknek? Mennyire volt sikeres a hierarchia szabályozó törekvése? És mit tudhatunk egyáltalán a 4. századi liturgiáról? Előadásomban ezekre a kérdésekre reflektálva fogom felvázolni az egyiptomi liturgiatörténet ezen formatív évszázadát.