Meghívó
Az
Ókortudományi Társaság 2022. január 21-én, pénteken 17.00
órakor
kezdődő felolvasóülésére, amelynek programja:
Jasper Kata
Szöveg, tér és idő – az intertextualitás néhány aspektusa
az óegyiptomi halotti szövegekben
Az előadás során az óegyiptomi halotti szövegek kutatásának aktuális kérdéseit mutatom be általánosan és konkrét példákon keresztül. Az utóbbi két évtizedben számos tanulmány hívta fel a figyelmet az olyan „címkék” szabta határok átjárhatóságára, mint „Piramisszövegek”, „Koporsószövegek” vagy „Halottak könyve”. A kategorizálás említett problémakörén túl mára maga a „halotti irodalom” kifejezés sem tekinthető minden esetben legitimnek. A sírfelszerelés számos elemén vagy a sír falán található szövegek legnagyobb része ugyanis evilági és sok esetben profán kontextusból ered, azok túlvilági kivetüléseinek tekinthető. Ezek a halotti kontextusból ismert szövegek egy nyitott és folyamatosan fejlődő rendszer részei voltak, a szöveges programokat pedig temetkezésről temetkezésre egyéni szempontok és témakörök alapján állították össze.
Az előadás második részében konkrét példákon keresztül mutatom be a különböző halotti szövegek közti viszony komplexitását és az alkalmazásuk mögötti átgondolt struktúrát. Vizsgálom a szó szerinti és tartalmi átvétel kérdését, a szövegek tartalma, funkciója és térbeli elhelyezkedése közötti kapcsolatot, valamint a regionális trendek és adott korszakban adott társadalmi csoportok számára „divatos” szövegek témakörét.
Visy Zsolt
Az énlaki castellum és Dacia keleti limese
Dacia keleti határvonalának 13 éve kezdett légirégészeti kutatásai az utóbbi években tervásatással bővültek, amely mind az énlaki castellum és vicus topográfiai kutatásához, mind pedig a tartomány keleti határvonalának pontos meghatározásához fontos új adatokkal szolgáltak. A különböző megfigyelések, leletek és feliratok a tábor építéstörténetét több pontos finomítják, pontosítják. Az új eredmények alapján a daciai római erődök kőbe való átépítésének idejét az eddig elfogadottnál korábbra kell tenni.
Az újabb kutatási eredmények szerint a Kárpátok délkeleti sarkában lévő castellumok egy része nem a tartomány területén, hanem azon kívül, a hegyszorosokon áthaladó utak biztosítására épült. Mivel ez a megfigyelés lényegesen módosítja a tartomány keleti határvonalát, ennek következményeként újra kell gondolni Dacia védelmi rendszerét.
Helyszín:
ELTE BTK A épület, Kari Tanácsterem
Budapest, VIII. ker. Múzeum körút 4/A, magasföldszint